Se de bedste ungdomsspillere i KMB gennem tiden

VM ungdom

2017/2018: Christine Busch Andreasen og Freja Ravn Nielsen i Indonesien

2016/2017: Freja Ravn Nielsen i Spanien

2013/2014: Alexander Bond i Thailand og i Malaysia

EM ungdom

2017/2018: Sølv til Christine Busch Andreasen U17DD – Christine var desuden en del af det danske hold, der vandt Guld

2016/2017: Bronze til Freja Ravn Nielsen UEMDD – Freja Ravn Nielsen var desuden en del af det danske hold, der vandt Bronze

2015/2016: 

Guld til Mathilde Cramer Ahrens U15DS
Sølv til Mathilde Cramer Ahrens U15DD, Christine Busch Andreasen U15DD og U15MD
Bronze til Freja Ravn Nielsen U17DD – desuden var Freja en del af det danske hold, der vandt guld.

Danmarksmesterskaber

2016/2017:
Guld til Freja Ravn Nielsen U17DD
Sølv til Christine Busch Andreasen U17DD, Freja Ravn Nielsen U17MD
Bronze til Christine Busch Andreasen U17MD

2015/2016:
Guld til Mathilde Cramer Ahrens U15DS og U15MD, Christine Busch Andreasen U15DD
Sølv til Freja Ravn Nielsen U17DD
Bronze til Christine Busch Andreasen U15MD

2014/2015:
Guld til Freja Ravn Nielsen U15DD og Mathilde Cramer Ahrens U15DS
Bronze til Jennifer Kir Hansen U13DD, Freja Ravn Nielsen U15DS og U15MD
Årets spiller i U15: Freja Ravn Nielsen

2013/2014:
Guld til Mathilde Cramer Ahrens U13DD og Alexander Bond U19MD
Sølv til Christine Busch Andreasen U13DD, Freja Ravn Nielsen U15DD og Alexander Bond U19HD
Bronze til Christine Busch Andreasen U13MD, Philip Busch Andreasen U17HD og Rasmus Rylander U19HS

2012/2013:
Guld til Freja Ravn Nielsen U13DD
Bronze til Mathilde Cramer Ahrens U13DS og U13DD, Sofie Lüthje U15DD og Alexander Bond U17MD

2011/2012: Bronze til Freja Ravn Nielsen U13DD, Camilla Bilgrav U17DS

2010/2011: Bronze til Sofie Lüthje U13DD, Camilla Bilgrav U15DS, Oliver Strikart Nielsen U15HD,

Udtagelse til landshold

2017/2018
U17: Christine Busch Andreasen udtaget til UVM i Indonesien og U17EM i Tjekkiet.
U19: Freja Ravn Nielsen udtaget til UVM i Indonesien

2016/2017
U17: Christine Busch Andreasen (vinder MD), Matilde Cramer Ahrens (vinder DD) og Freja Ravn Nielsen udtaget til Malmø (Freja udtaget til at spille U19). Freja og Mathilde udtaget til UVM i Spanien. Freja og Christine udtaget til Dutch Junior. Freja udtaget til UEM i Frankrig

2015/2016:
U15: Christine Busch Andreasen (vinder DD og MD), og Mathilde Cramer Ahrens udtaget til Langenfeld i Tyskland (Matilde udtaget til at spille U17 – vinder DS) og U15EM i Rusland.
U17: Freja Ravn Nielsen udtaget til Langenfeld i Tyskland (vinder DD og MD), German Junior i Berlin og U17EM i Polen.

2014/2015:
U15: Freja Ravn Nielsen og Mathilde Cramer Ahrens udtaget til Langenfeld i Tyskland. Freja og Mathilde er desuden udtaget til 8-nations i Frankrig (uofficielle U15 EM). Pigerne vinder holdturneringen, Freja vinder DD og MD og Mathilde bliver nr. 2 i DS i den individuelle turnering.

2013/2014:
U13: Christine Busch Andreasen og Mathilde Cramer Ahrens udtaget til U13 landskamp i England.
U19: Alexander Bond udtaget til Langenfeld og German Junior i Tyskland samt UVM i Thailand og i Malaysia.

2012/2013:
U13: Freja Ravn Nielsen udtaget til U13 landskamp i England.
U17: Alexander Bond udtaget til U17 landskamp ”6 nations” i Holland – Alexander vinder HD i den individuelle turnering.

2011/2012:
U13: Freja Ravn Nielsen udtaget til Malmø.

2010/2011:
U13: Freja Ravn Nielsen og Sofie Lüthje udtaget til landskamp mod England og Sverige

Grandprix for ungdom – mesterskab for sæsonens 8 bedste singler og 6 bedste doubler (turnering taget af BD´s sæsonplan fra 2014/2015)

2013/2014:
Guld til Alexander Bond U19HD og U19MD, Mathilde Cramer Ahrens U13DD og U13DS
Bronze til Anita Bennetzen U19DS, Christine Busch Andreasen U13DD og MD, Mathilde Cramer Ahrens U13MD
Øvrige deltagere: Freja Ravn Nielsen U13DD, Rasmus Rylander HD og HS

2012/2013:
Guld til Freja Ravn Nielsen U13DD
Sølv til Alexander Bond U17HD og U17MD
Bronze til Christine Busch Andreasen U13DD, Freja Ravn Nielsen U13DS, Sofie Lüthje U15DD
Øvrige deltagere: Freja Ravn Nielsen U13 MD, Mathilde Cramer Ahrens U13DS og U13DD, Camilla Bilgrav U17DS

2011/2012:
Sølv til Freja Ravn Nielsen U13MD
Bronze til Freja Ravn Nielsen U13DD, Philip Busch Andreasen U15 MD
Øvrige deltagere: Philip Busch Andreasen U15HD, Camilla Bilgrav U17DS

2010/2011:
Bronze til Camilla Bilgrav U15DS
Øvrige deltagere: Camilla Bilgrav U15DD, Christina Bilgrav U15DD, Oliver Strikart Nielsen U15HD

Københavnsmestre

2017/2018:
U17: MD Christine Busch Andreasen

2016/2017:
U17: DD Christine Busch Andreasen/Freja Ravn Nielsen, MD Freja Ravn Nielsen

2015/2016:
U15: DD Camilla Bo Andersen/Mathilde Cramer Ahrens, DS og MD Mathilde Cramer Ahrens
U17: DD Freja Ravn Nielsen
U19: HS Philip Busch Andreasen

2014/2015:
U13: DD: Jennifer Kir Hansen
U15: DD, DS og MD: Mathilde Cramer Ahrens

2013/2014:
KMB blev nr. 2 i kampen om Københavnerpokalen for flest 1., 2. og 3. pladser.
U13: DD: Christine Busch Andreasen/Mathilde Cramer Ahrens, DS: Mathilde Cramer Ahrens, MD: Christine Busch Andreasen
U15: MD: Freja Ravn Nielsen
U17: DD: Sofie Lüthje/Caroline Mølgård, DS: Sofie Lüthje
U19: DD: Anita Bennetzen, HD og MD: Alexander Bond

2012/2013: KMB blev nr. 3 i kampen om Københavnerpokalen for flest 1., 2. og 3. pladser.
U13: DD: Freja Ravn Nielsen/Mathilde Cramer Ahrens, MD: Mathilde Cramer Ahrens
U15: MD: Sofie Lüthje

2011/2012: KMB blev nr. 3 i kampen om Københavnerpokalen for flest 1., 2. og 3. pladser.
U11: DS, DD og MD: Mathilde Cramer Ahrens
U13: DS og MD: Freja Ravn Nielsen
U15: HD: Philip Busch Andreasen

2010/2011: KMB vandt Københavnerpokalen for flest 1., 2. og 3. pladser.
U11: HS: Mikkel Rylander Christiansen, DS: Freja Ravn Nielsen, DD: Freja Ravn Nielsen/Mathilde Cramer Ahrens, MD: Freja Ravn Nielsen/Mikkel Rylander Christiansen.
U13: DD: Alberte Mølgaard/Sofie Lüthje, DS og MD: Sofie Lüthje
U15: HD: Oliver Strikart Nielsen, DD: Camilla Bilgrav/Christina Bilgrav
U19: DD og DS: Julie Kjeldsen

Hold DM

2014/2015:
U15 – 8. plads: Camilla Bo Andersen, Christine Busch Andreasen, Freja Ravn Nielsen, Joakim Thierry Andersen, Josh Rasmussen, Mathilde Cramer Ahrens, Nikolaj Strikart Nielsen, Simon Bay

2012/2013:
U13 – 10. plads: Christine Busch Andreasen, Freja Ravn Nielsen, Josh Rasmussen, Mathilde Cramer Ahrens, Mikkel Rylander Christiansen, Nikolaj Strikart Nielsen, Simon Bay
U17 – 6. plads: Alexander Bond, Camilla Bilgrav, Caroline Mølgaard, Christina Bilgrav, Karoline Keller Rolsted, Oliver Strikart Nielsen, Philip Busch Andreasen, Victor Simonsen

2011/2012:
U17 – Bronze: Alexander Bond, Camilla Bilgrav, Christina Bilgrav, Karoline Keller Rolsted, Oliver Strikart Nielsen, Rasmus Rylander, Victor Simonsen

2010/2011:
U15 – 4. plads: Alexander Bond, Anders Pedersen, Camilla Bilgrav, Caroline Mølgaard, Christina Bilgrav, Karoline Keller Rolsted, Oliver Strikart Nielsen, Rasmus Cramer, Victor Simonsen

KMB’s elitespillere

2017/2018: Camilla Bo Andersen (U17),Christine Busch Andreasen (U17), Freja Ravn Nielsen (U19), Joakim Thierry Andersen (U15), Mathilde Cramer Ahrens (U17), Matilde Nexmann Larsen (U19) 

2016/2017: Camilla Bo Andersen (U17),Christine Busch Andreasen (U17), Freja Ravn Nielsen (U17), Jennifer Kir Hansen (U15), Mathilde Cramer Ahrens (U17), Matilde Nexmann Larsen (U19), Nikolaj Strikart Nielsen (U15), Sebastian Keller Rolsted (U19)

2015/2016: Camilla Bo Andersen (U15), Christine Busch Andreasen (U15), Freja Ravn Nielsen (U17), Jennifer Kir Hansen (U15), Joakim Thierry Andersen (U13), Mads Christensen (U19), Mathilde Cramer Ahrens (U15), Matilde Nexmann Larsen (U17), Philip Busch Andreasen (U19), Simon Bay (U15)

2014/2015: Anita Bennetzen (U19), Camilla Bo Andersen (U15), Christine Busch Andreasen (U15), Freja Ravn Nielsen (U15), Jennifer Kir Hansen (U13), Mathilde Cramer Ahrens (U15), Nikolaj Strikart Nielsen (U13), Philip Busch Andreasen (U19), Sofie Lüthje (U17)

2013/2014: Alexander Bond (U19), Anita Bennetzen (U19), Camilla Bilgrav (U19), Camilla Bo Andersen (U13), Caroline Mølgaard (U17), Christine Busch Andreasen (U13), Freja Ravn Nielsen (U15), Mathilde Cramer Ahrens (U13), Mathilde Nexmann Larsen (U15), Oliver Strikart Nielsen (U19), Philip Busch Andreasen (U17), Rasmus Rylander (U19), Simon Bay (U13), Sofie Lüthje (U17), Victor Simonsen (U19),

2012/2013: Alexander Bond (U17), Camilla Bilgrav (U17), Camilla Bo Andersen (U13), Caroline Mølgaard (U17), Christina Bilgrav (U17), Christine Busch Andreasen (U13), Freja Ravn Nielsen (U13), Karoline Keller Rolsted (U17), Mathilde Cramer Ahrens (U13), Oliver Strikart Nielsen (U17), Philip Busch Andreasen (U17), Simon Bay (U13), Sofie Lüthje (U15), Victor Simonsen (U17)

2011/2012: Alexander Bond (U17), Camilla Bilgrav (U17), Caroline Mølgaard (U15), Christina Bilgrav (U17), Christine Busch Andreasen (U13), Freja Ravn Nielsen (U13), Karoline Keller Rolsted (U17), Mathilde Cramer Ahrens (U13), Mathilde Nexmann Larsen (U13), Mikkel Rylander Christiansen (U13), Oliver Strikart Nielsen (U17), Philip Busch Andreasen (U15), Rasmus Rylander (U17), Sofie Lüthje (U15)

2010/2011: Alberte Mølgaard (U13), Alexander Bond (U15), Camilla Bilgrav (U15), Caroline Mølgaard (U15), Christina Bilgrav (U15), Freja Ravn Nielsen (U13), Julie Kjeldsen (U19), Karoline Keller Rolsted (U15), Mathilde Cramer Ahrens (U13), Oliver Strikart Nielsen (U15), Sofie Lüthje (U13), Victor Simonsen (U15)