Team Skælskør-Slagelse – KMB 2010

Så blev Badmintonligaen skudt i gang. Ved den første ligakamp i klubbens historie skulle vi møde de tidligere danske mestre Team Skælskør-Slagelse (TSS) på udebane i Skælskør Badminton Center. Vi vidste godt, at det ville blive en svær start.

Der var flotte rammer med et større set-up end vi var vant til i 1. Division, og det skulle vi lige vænne os til. Det skulle også vise sig, at vores spillere skulle vænne sig til det højere tempo og intensiteten i ligakampene. Det sker naturligvis ikke i første holdkamp. Der var dog så mange positive ting at tage med hjem efter kampen at jeg er sikker på, at holdet nok skal komme efter det. Der skal nok komme sejre i sæsonens løb.

Vores hold var ramt af afbud fra vores normale 2. HS Patrick Abildgaard, der var skadet. Det betød, at vores doublespiller Steve Olesen måtte hjælpe til i 2. HS. Vi havde 2 debutanter på holdet, nemlig Natasja Anthonisen i 1. MD og Joanna Podedworny i 2. DS. Begge piger leverede en fin indsats.

Natasja Anthonisen i 1. MD og Joanna Podedworny

På papiret var TSS favoritter, og slutresultatet blev også en sikker hjemmesejr på 7 – 2. Forskellen var rutine, tempo og sikkerhed i spillet. Vores 2 sejre leverede vores 2 hollandske singlespillere, Gayle i 1. DS og Joran i 1. HS. Specielt Jorans sejr var imponerende, hvor han i et rent hollandsk opgør besejrede Mark Caljouw i 2 tætte sæt. Bortset fra Mikkel/Steve i 1. HD var vi ikke rigtig tæt på gevinst i de resterende kampe.

Alle vores spillere var tændte og kæmpede bravt for sagen. Vi høstede værdifuld erfaring, og vi fik en god fornemmelse af, hvad der skal til for at spille med i Badmintonligaen. Vi ser fremad med optimisme til vores fortsatte tilværelse i ligaen!

Næste kamp bliver allerede i morgen torsdag, hvor opgaven ikke bliver nemmere. Her møder vi de danske mestre Vendsyssel hjemme i KMB kl. 19.00. Vi får brug for al jeres støtte til kampen! Kig derfor til KMB Hallen i morgen aften for at hjælpe vores spillere til sejr.

Vi ses!
Per Larsen

Del på de Sociale medier