KMB 2010 – Odense OBK, tirsdag den 21/2

Ved sæsonens sidste hjemmekamp skulle vi møde Odense, som lå næstsidst i Grundspillet. Gæsterne have meget at spille for, mens vi kun havde en lille teoretisk mulighed for at få noget ud af en sejr. På trods af de svære vilkår kæmpede holdet som vanligt for sagen for de mange tilskuere.

Inden kampen var der takketale og blomster til træner Dennis Christensen, der stopper efter 3 sæsoner i KMB. Dennis fortsætter sit virke i Badminton Europe.

Kampen endte med et irriterende stort 7 – 2 nederlag. Vores doublehaj Mikkel var meget tæt på sejr i både MD og HD. Vores 2 sejre kom ikke uventet i 1. HS ved Joran og i 2. HD, hvor OBK havde trukket sig pga en skade.

Kampens KMB’er blev Line Fleischer, der spillede 2 flotte doubler. Det var specielt fedt at se damedoublen, hvor Line/Joanna kæmpede fornemt mod de nykårede europamestre Sara Thygesen/Maiken Fruergaard.

Med nederlaget blev vores skæbne definitivt afgjort i ligaen, hvor det endte med en returbillet til 1. Division. Odense derimod fik med sejren sikret sig overlevelse i ligaen.

Gayle-Mads
Joanna-Line
Joran
Line-Mikkel001
Line-Mikkel002
Mikkel-Joran
Patrick
Patrick2
Shadow

Solrød Strand – KMB 2010, fredag den 24/2

Vores sidste kamp i Solrød blev så vores sidste kamp i Badmintonligaen – i denne omgang. Det faktum at vi var rykket ned satte selvfølgelig sit præg på vores hold.

Det endte igen med et 7-2 nederlag, som halvdelen af vores holdkampe er endt. Det var som vanligt 2 af vores udenlandske spillere Joran (HS) og Joanna (DS) som stod for vores 2 pinde. Kampens spiller blev vores polske pige Joanna Podedworny, som har vist fin fremgang i sæsonens løb. Vi var ikke i nærheden af gevinst i de resterende kampe. Vores flyvende hollænder Joran Kweekel har været sæsonens bedste KMB’er med hele 6 sejre i HS.

Det var en mærkelig og trist aften i Solrød, hvor træner Dennis takkede spillerne for at have kæmpet bravt mod overmagten gennem hele sæsonen. Også en trist aften, fordi vi vidste at vi skulle sige farvel til både Dennis og til flere af vores topspillere, som forståeligt nok vil fortsætte karrieren i en ligaklub.

Hvad nu?

Som sagt endte vi på en suveræn sidsteplads i ligaen efter lutter nederlag og vi rykker så direkte ned i 1. Division. Vi må bare erkende, at vores hold manglede bredde og ikke havde niveauet til ligaen. Vi har haft tid til at vænne os til tanken – og derfor er vi allerede begyndt at tænke fremad. Vi har allerede en ny træner på plads – og vi arbejder på at sammensætte en ny spillertrup, der kan konsolidere os i 1. Division. Vi ser således lyst på fremtiden – også fordi vi ved at vi har et solidt fundament i en dejlig klub!!

Jeg skal nok holde jer orienteret når der kommer vigtigt nyt i løbet af foråret.

På Seniorudvalgets og spillernes vegne vil jeg gerne takke alle KMB’ere for jeres store støtte ved alle vores hjemmekampe. Tak for denne sæson!

Per Larsen
Seniorspilleudvalget

Del på de Sociale medier